Jeszcze do niedawna na rynku motoryzacyjnym dominowały samochody z silnikami pozbawionymi doładowania, a modele z doładowaniem stanowiły ekskluzywną rzadkość. Dzisiaj, dzięki rozwojowi motoryzacji, sytuacja uległa zmianie. Mimo tego, że silniki wolnossące bardzo rzadko montowane są  w nowych autach, wciąż mają szerokie grono zwolenników. Czym charakteryzuje się silnik wolnossący? Sprawdź!

Silnik wolnossący – charakterystyka

Czym jest silnik wolnossący? Urządzenie najprościej zdefiniować można jako motor pozbawiony doładowania. Potocznie określany jest mianem silnika atmosferycznego. Ten typ silnika spalinowego nie jest wyposażony w doładowanie, w wyniku czego do komory spalania trafia taka dawka powietrza, która została pobrana z otoczenia w wyniku zmniejszenia ciśnienia wewnątrz jednostki.

Silniki wolnossące cieszyły się dużą popularnością jeszcze trzydzieści lat temu. Dzisiaj, ze względu na zmianę oczekiwań kierowców i restrykcje w zakresie emisji spalin, zostały wyparte przez  modele o dużej elastyczności i momentem obrotowym. Ponadto, silniki wolnossące emitowały większą ilość spalin.

Dla kogo auto z silnikiem wolnossącym?

Nie jesteś fanem szybkiej, dynamicznej jazdy? Rzadko wyruszasz w długie trasy i samochód służy Ci głównie do poruszania się po mieście? W takim razie samochód z silnikiem wolnossącym spełni Twoje oczekiwania. Atutem prostych silników jest nieskomplikowana konstrukcja i bezawaryjność. Co ważne, usunięcie usterek nie będzie dużym obciążeniem dla budżetu – samochody z silnikami bez doładowania są tanie w utrzymaniu. Do ich zalet zaliczamy również brak konieczności schładzania turbiny oraz jednostajny przyrost mocy.

Comments are closed.

https://motulinka.com/kp/akcesoria-i-dekoracje-do-pokoju/organizery/ zobacz wiecje https://beesafe.pl/porady/ile-kosztuje-prawo-jazdy/