Praca poza granicami Polski to dla wielu z nas możliwość zarobienia znacznie więcej, niż na klasycznym stanowisku w kraju. Jednym z chętniej obieranych kierunków są Niemcy. Decydując się na legalne zatrudnienie u naszych zachodnich sąsiadów musisz wiedzieć jak rozliczyć PIT z Niemiec. Kiedy konieczne jest rozliczenie w obu krajach, a kiedy nie musimy tego robić?

Czy wiesz, jak rozliczyć PIT z Niemiec w sposób poprawny?

Dlaczego tak chętnie decydujemy się na wyjazd za granicę do pracy? Pierwsza i najczęściej udzielaną odpowiedzią jest oczywiście wyższy zarobek. Nie ma wątpliwości, że na analogicznych stanowiskach możemy zarobić znacznie więcej. oczywiście Polacy za granicą mówią również o wyższych kosztach życia, jednak nadal emigracja zarobkowa jest dla nich kuszącą opcją. 

Obecnie na wyjazd do pracy do Niemiec decyduje się coraz więcej osób – jeszcze do niedawna wyjeżdżały przede wszystkim osoby młode, które pracowały sezonowo oraz osoby zatrudniane jako opiekunowie osób starszych. Dzisiaj zagraniczne stanowiska przyjmują również wysoko kwalifikowani pracownicy z branż takich jak IT, automotiv. Inżynierowie mogą liczyć nie tylko na świetne zarobki, ale również na pracę w międzynarodowych zespołach czy też liczne kursy i szkolenia. Bez względu jednak na rodzaj zatrudnienia musimy wiedzieć jak rozliczyć PIT z Niemiec. 

Jak rozliczyć PIT z Niemiec, aby otrzymać zwrot podatku?

Zastanawiając się jak rozliczyć PIT z Niemiec warto wiedzieć, że jeśli uzyskaliśmy dochód wyłącznie na terenie Niemiec nie ma potrzeby rozliczania się w Polsce. Jeśli nasz dochód pochodzi z obu krajów konieczne jest rozliczenie się w Niemczech i w Polsce. Jeśli zależy nam na otrzymaniu zwrotu nadpłaconego podatku za pracę w Niemczech również konieczne będzie złożenie deklaracji w Polsce – inaczej nie otrzymamy stosowanego zaświadczenia niezbędnego dla niemieckich urzędów. 

Comments are closed.

jak samemu pozycjonować stronę