Jeszcze do niedawna samochody z Anglii stanowiły przedmiot pożądania wielu polskich kierowców – samochody te były względnie tanie, z niskim przebiegiem i w doskonałej formie. Problemem było polskie prawo, które nakazywało przekładkę kierownicy z prawej na lewą stronę. Od niedawna przepisy te zmieniono i nie ma już potrzeby tak dużej ingerencji. Jak wygląda sprowadzenie do Polski takiego samochodu i ubezpieczenie OC anglika?

Ubezpieczenie OC anglika – kwestie techniczne

Od kilku lat możliwe jest zarejestrowanie samochodu z Anglii w Polsce bez konieczności przenoszenia kierownicy, prawo nadal jednak wymaga pewnych zmian. Podstawą jest przystosowanie reflektorów, aby lepiej oświetlały prawe pobocze, wymiana szkieł w lusterkach, by lepiej wskazywały lewe pobocze, przeniesienie na lewą stronę światła przeciwmgielnego. Ważne jest także wymiana prędkościomierza, aby wskazywał prędkość w kilometrach. Po dokonaniu tych zmian możliwa jest rejestracja anglika w Polsce. w tym celu konieczny będzie brytyjski dowód rejestracyjny, dowód zakupu, tablice, wniosek o rejestrację, dowód, potwierdzenie zapłaty akcyzy. Kolejnym krokiem będzie ubezpieczenie OC anglika. Czy będzie ono droższe od ubezpieczenia samochodu z kontynentalnej Europy?

Dlaczego ubezpieczenie OC anglika jest droższe?

Okazuje się, że ubezpieczenie OC anglika jest znacznie droższe, niż w przypadku analogicznego samochodu z kierownicą po lewej stronie. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę znacznie wyższe ryzyko kolizji w przypadku takich samochodów. Polski kierowca może mieć problemy z określeniem odległości oraz widocznością. To z kolei prowadzi do większego prawdopodobieństwa wypadków. Niestety, wysoka cena ubezpieczenia OC nie zwalnia nas z jego posiadania. Warto poświęcić nieco czasu i znaleźć najlepszą opcję.

 

 

 

 

Comments are closed.

zobacz wiecje