Kryzys gospodarczy toczący się przez cały świat sprawia, że coraz częściej musimy redefiniować nasze plany i marzenia. Szukając lepszych perspektyw wielu z nas decyduje się na czasową lub stałą emigrację, głównie w celu znalezienia lepiej płatnej pracy. Czy dzisiaj emigracja zarobkowa jest popularna tak samo jak prawie dwie dekady temu? Dlaczego decydujemy się na wyjazd?

Emigracja zarobkowa kiedyś i dzisiaj

Powody wyjazdów w czasie przełomu wieków i dzisiaj są różne. Dawniej wyjeżdżaliśmy za granicę na kilka miesięcy, głównie po to, aby dorobić, przywieźć do Polski oszczędności, zrealizować konkretne marzenia. Najczęściej wyjazdy takie wiązały się z pracą w usługach lub też była to praca sezonowa, na plantacjach. Dzisiaj wyjeżdżamy mają konkretny plan, również długofalowy. Wyjazdy to najczęściej decyzja o zmianie pracy w swoim zawodzie – nie ma wątpliwości, że specjaliści poszukiwani są za granicą tak samo, jak w Polsce. Wielu inżynierów, ale również speców od hi-tech czy automotiv decyduje się na wyjazd z kraju aby podjąć pracę w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii. Szczególnie ten pierwszy kierunek jest chętnie obierany – wynika to głównie z faktu względnej bliskości oraz możliwości częstego bywania w kraju. Dodatkowo Niemcy znajdują się w UE, co znacząco ułatwia nam proces podjęcia pracy – nie ma konieczności o ubieganie się o karty pobytu, etc.

O czym pamiętać decydując się na wyjazd?

Przygotowując się do wyjazdu i podjęcia nowej pracy przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby ubezpieczyć nasze zdrowie i zadbać o terminowe rozliczanie z fiskusem. Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce jest możliwe – warto dowiedzieć się, w jakich przypadkach nie musimy tego robić, a kiedy będzie to konieczne. Wyjeżdżając za granicę pamiętajmy również o tym, aby otworzyć konto walutowe, na które przelewana będzie nasza comiesięczna wypłata. 

Comments are closed.