Jeździsz bezpiecznie na rowerze? Nigdy nie zdarzył Ci się wypadek z udziałem samochodu czy hulajnogi elektrycznej? Doskonale, pamiętaj jednak, że Twoja rozwaga to nie wszystko, czasem zdarzenia drogowe dzieją się nie z naszej woli. Aby zapobiec ich skutkom, zawsze warto mieć na głowie kask rowerowy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Noszenie kasku podczas jazdy na rowerze zmniejsza ryzyko niebezpiecznych urazów głowy i twarzy. Jednak, aby zapewnić najlepszą ochronę, musimy pamiętać o odpowiednim doborze rozmiaru kasku – zbyt mały może uciskać, natomiast za duży nie będzie amortyzował podczas uderzenia.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w sklepie rowerowym, gdzie profesjonalny sprzedawca doradzi wybór odpowiedniego sprzętu. Pod uwagę należy wziąć nie tylko obwód głowy, ale także kształt czaszki, aby optymalnie dopasować kask do anatomii rowerzysty. Warto przymierzyć jak największą ilość modeli, aby wybrać ten właściwy. Ponadto większość kasków posiada specjalną technologię regulacji, aby perfekcyjnie otulać głowę, zapewniając maksymalną ochronę.

Kaski rowerowe – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Rozmiar kasku i sposób jego regulacji to nie jedyne zmienne, nam którymi trzeba się zastanowić przed zakupem. Istotna z punktu widzenia komfortu jazdy jest także waga sprzętu. Przyjmuje się, że do uprawiania kolarstwa szosowego i MTB optymalne są kaski rowerowe o wadze 200 – 300 gram. Nieco cięższy będzie sprzęt do jazdy rekreacyjnej, jego wzorcowa masa to około 400 g.

Mając na uwadze komfort jazdy, warto uwzględnić system wentylacyjny kasku. Ilość otworów i ich rozmieszczenie jest szczególnie istotne podczas letnich upałów, a także dla osób jeżdżących profesjonalnie lub bardzo szybko. Im więcej dziurek, tym bardziej wydajna wentylacja kasku.

Jest także możliwość nabycia specjalnego pokrowca, który zasłoni otwory w kasku. Może być on przydatny podczas jazdy w deszczu, lub zimą. Inną ciekawostką technologiczną, spotykaną przy ochronnych nakryciach głowy dla cyklistów jest specjalna siatka, chroniąca przed owadami. Ażurowe elementy wypełniają wówczas część otworów wentylacyjnych, chroniąc przed ukąszeniem komarów czy muszek.

Współczesne kaski rowerowe to także modny design. Dlatego wiele osób przed zakupem zwraca uwagę na ich wygląd. A wybierać można spośród setek wzorów i kolorów, dobierając hełm do koszulki i spodenek rowerowych. Ten fakt ucieszy z pewnością wszystkie cyklistki, które mają możliwość zapewnienia sobie bezpieczeństwa w trakcie jazdy, przy jednoczesnej trosce o ładny wygląd.

Więcej informacji znajdziesz na stronie sprawdzone kaski rowerowe.

Comments are closed.