Mata ochronna to najlepszy sposób ochrony lakierowanego blatu drewnianego stołu. Bez niej – nawet troszcząc się o to, by zarysowania na powierzchni nie powstawały – nie jesteśmy w stanie tego uniknąć. Wystarczy przesunięcie po stole jakiegoś naczynia, by pod nim powstały zarysowania na powierzchni blatu. Mata zapobiega takim sytuacjom.

Maty na stół. Można kupić różne

Maty na stół są oczywiście dostępne w sprzedaży. Wybór ich jest spory. Można kupować maty w różnych kolorach, z różnych materiałów. Są to jednak maty w określonych rozmiarach. Przy stole w jadalni oczywiście mogą się sprawdzić maty gotowe, które można położyć w miejscach, w których stawiamy talerze. Takie rozwiązanie nie jest jednak ani estetyczne ani praktyczne. Minimalizuje ono bowiem ryzyko zarysowań ale nie gwarantuje, że nie powstaną. Nie każda część blatu jest bowiem przed nimi chroniona. Aby ochronić cały blat, w całości należy przykryć go matą ochronną.

Mata ochronna na cały blat stołu

Maty produkowane są w rozmiarach uniwersalnych, dlatego kupienie takiej, która przykryje cały blat naszego stołu jest wręcz nierealne, tym bardziej jeśli mamy nietypowy stół, na przykład z zaokrągleniami na końcach blatu lub po prostu okrągły. Posiadając taki stół i chcąc go przykryć, raczej nie warto szukać mat w sprzedaży. W takiej sytuacji konieczne będzie zamówienie maty pod wymiar. Taka podkładka (mata) dowolny kształt, nie kosztuje bardzo dużo. Co ważne, podkładka (mata) dowolny kształt także może być wykonana z różnych materiałów – choćby plastiku lub silikonu. Jeśli – na przykład – chcemy pokazać fakturę drewna, możemy zdecydować się na matę przeźroczystą. Jeśli blat stołu jest już nieco zniszczony, lepiej jest zamówić matę w określonym kolorze

Gdzie zamówić podkładkę (matę) w dowolnym kształcie?

Oczywiście można w okolicy swojego miejsca zamieszkania spróbować znaleźć firmę docinającą maty pod wymiar, jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest zamówienie maty przez Internet. Do firmy wysyła się wymiary maty – podkładki, którą chcemy zamówić lub po prostu rysunek techniczny, na którym pokazany jest kształt maty i określone są jej wymiary. Można też dodać informacje o koniecznych wycięciach w macie – również zostaną wykonane.

Mata antypoślizgowa

Niewielkie maty na stół, położone na blacie, często się ślizgają. Wydawać by się mogło, że duża mata ochronna na cały stół ślizgać się nie będzie. Nie zawsze tak jest. Jeśli chcemy uniknąć tej sytuacji, warto zdecydować się na matę antypoślizgową. Z jednej strony ma delikatne kolce, które nie rysują blatu stołu ale uniemożliwiają przesuwanie się maty po jego powierzchni.

Więcej informacji znajdziesz na stronie podkładka (mata) dowolny kształt.

Comments are closed.